Progressive Web App

W ciągu ostatnich dwóch lat pojawiła się nowa generacja aplikacji internetowych, nazywanych Progressive Web Applications (PWA). Technologia ta pozwala na używanie strony internetowej w sposób bardzo zbliżony do klasycznej aplikacji pobranej na smartfona. Po wejściu na stronę www przez przeglądarkę, użytkownik może stworzyć skrót do niej na ekranie głównym swojego telefonu lub komputera. Zawartość aplikacji zapisywana jest następnie w pamięci urządzenia, co przekłada się na rozszerzenie jej funkcjonalności, szybkość działania, powiadomienia push i umożliwia pracę offline. PWA jest wciąż rozwijane i coraz szybciej zyskuje na popularności. Tworzymy profesjonalne strony wykorzystujące PWA i dodajemy funkcjonalność PWA do istniejących już stron.

Wady i zalety

Największym plusem aplikacji PWA jest ich kompatybilność. Niezależnie od posiadanego systemu aplikacja zachowuje się tak samo – nie trzeba programować osobnych aplikacji na komputer, androida i ios-a. Użytkownicy mogą pobrać program bezpośrednio z przeglądarki, pomijając sklepy takie jak Google Play czy Apple Store, a sama aplikacja jest nawet o 90% lżejsza. Kolejną zaletą, jest łatwiejszy proces stworzenia i aktualizacji PWA w porównaniu do dedykowanych aplikacji, co przekłada się oczywiście na zdecydowanie niższą cenę. Niestety aplikacje PWA mają pewne ograniczenia względem natywnych aplikacji. W szczególności chodzi o starsze telefony, które nie zawsze wspierają technologię Progressive Web Applications.

Dla kogo?

PWA zapewniają niesamowity wzrost zaangażowania użytkowników, którzy spędzają w aplikacji więcej czasu i częściej do niej wracają. Jeśli Twoja strona to wizytówka firmowa, której głównym zadaniem jest zachęcenie użytkownika do zamówienia usługi, PWA nie jest dobrym wyborem. Technologia ta najlepiej sprawdza się w przypadku stron internetowych, do których użytkownicy wielokrotnie wracają (np. Blog, Sklep).

Podsumowanie

Progressive Web Application jest ciągle rozwijaną i coraz szybciej zyskującą na popularności technologią. Odpowiednio zastosowana może zapewnić Ci znaczną przewagę nad konkurencją. Ze względu na wzrost zaangażowania użytkowników w porównaniu ze zwykłymi stronami, PWA to konieczność dla każdego, kto prowadzi blog lub w inny sposób tworzy społeczność wokół swojej działalności.

WebProfessor używa plików cookies w celu ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację ciasteczek oraz naszej polityki prywatności.

zgadzam się